A rend könyvei sorozatban, Oeconomus kiadásában jelent meg az 1930-as években a Háztartási számadó-naptár, amely egy naplójellegű beírókönyv, a családi gazdálkodás és pénzügyi áttekintés gyakorlati eszköze. Az A5 méretű, keményfedelű könyvecske, amely első ránézésre sok különböző táblázatot és még több, a korra jellemző reklámot tartalmaz.
A könyv célját a szerző a család oldaláról közelíti meg:
„Minden házasságnak célja egy szép, harmonikus, boldog családi élet létesítése, ami azonban napjainkban el sem képzelhető másként, mint helyes és ésszerű gazdasági megalapozással. Az ideális célok ugyanis csak a reális előfeltételek megteremtésével érhetők el, és ha az új háziasszony háztartásának vezetését már a házasság első perceitől fogva helyesen és praktikusan intézi, férje jövedelemét okszerűen osztja be és használja fel, úgy egyengetve van az út ahhoz, hogy a kölcsönös vonzalmat egy boldog, harmonikus hosszú életre biztosítsuk.”
Bár lehet vitatni a házasság intézményének létét a XXI. században, de azért a családi gazdálkodás szükségességét nem.
Mi - a mai kor emberei - már szinte csak Excel-táblázatokban és mobil-alkalmazásokban gondolkodunk, de megejtő a kiadványban található nyomtatott táblázatok egyszerű logikája.
Mit is tartalmaz a könyvecske?
- I. rész – naptár és a napi kiadások gyűjtőtáblái.
- II. rész – főelszámolás – táblázatos kimutatások.
- III. rész – mellékszámítás és statisztika – kiadások csoportosítva, mint: élelmezés, ruházkodás, egészségápolás (higiénia, kozmetika), nagymosás, biztosítás, adók, hitel.
- IV. rész – napi kiadások részletes nyilvántartása, mintegy 40 oldalban.
A használatra vonatkozó gyakorlati útmutatások alapján – „Hat év tapasztalata szerint még nagyszámú család esetén sem tart az esti elszámolás a »háztartási számadónaptár«-ban 5-10 percnél tovább.”
A napi kiadások rovatba részletesen kerülnek a tételek bejegyzésre, mint például élelem, tüzelő, egyéb apróságok. A nem mindennapi tételeket, mint például ruha, gyógyszer, biztosítás, adó stb. pedig a külön gyűjtőtáblázatokba lehet beírni.
A fenti képek egy 1936 évi kiadásból valók.
Ekkorra a Háztartási számadó-naptár már 6 kiadást ért meg. A nagy gazdasági világválság megkövetelte mindenkitől, hogy önmaga és családja gazdálkodását új alapokra helyezze. Kiemelkedő szerephez jutottak a megtakarítások. Ekkortájt került megalapításra az Országos Takarékossági Propaganda Bizottságot, amely különböző kiadávnyokban, így többek között a Háztartási számadó-naptárbanz is, a takarékosságra, illetve az átgondolt gazdálkodásra buzdított. (Óhatatlanul párhuzamot húzunk a jelennel, amikor is – talán - túl vagyunk a hitelválságon, amely sok család életét nehezítette meg. A szakterületi kutatások azt bizonyítják, hogy a hitelfelvételek a családi költségvetések oldaláról sok esetben nem volt megalapozottak. Lehet, hogy a kárvallott családok sem szenvedtek volna el olyan súlyos következményeket, ha alaposan áttekintették volna a jövedelmeiket és a hozzátartozó kiadásaikat.)
De térjünk vissza az Országos Takarékossági Propaganda Bizottság tevékenységéhez – jelmondatokat alkotott, amelyekből néhányat megtalálunk a Háztartási számadó-naptárunkban. Nézzünk ezekből néhány jó tanácsot:
Bár a fenti mondatok néha kicsit direktnek tűnnek, sőt, talán még demagógnak is ítélhetők, de elvitathatatlan, hogy van bennük jó néhány, bárki számára megfontolandó gondolat is.
A könyvben találunk számos praktikus leírást, segítséget is. Ezeket a fontos dolgokat manapság is feljegyezzük – ma már általában a mobiltelefonunkba. Itt a könyvecskében azonban szépen rendszerbe szedve találjuk meg a szükséges információkat, neveket, címeke. Ezen információk közül néhány:
Találunk kimutatást a legfontosabb élelmiszerek és első rendi szükségleti cikkek havi átlag áráról. Ahogy ezt a kiadvány összeállítója is ajánlja: „a havi, idény és évi átlagárak összehasonlítása céljából fontos!”
A kedvenc oldalam a kiadványban: „Mit főzzek? Egyszerű köznapi ételek jegyzéke” . Itt találunk helyet a levesek, előételek, húsok, mártások, főzelékek és köretek, tészták felsorolásához. Majd egy újabb részben be lehet jegyezni „az olcsó receptjeink”-et. Ez utóbbihoz utasítás: „neve és szakácskönyvi oldalszáma”.
Láthatjuk, hogy a háztartás szinte dokumentációs hivatkozást is igényel az előrelátó háziasszonytól vagy háziúrtól. Egyébként ez az oldal azért csal mosolyt egy mai háziasszony arcára, mert gyakran hosszú fejtörésbe kerül, hogy mit is főzzön este, ha hazamegy a munkából. S a számtalan egyszerű és gyors étel hirtelen eszébe sem jut. De lehet, hogy nem is kell már ezen gondolkodni, hiszen mára a számtalan gyorsétterem, kifőzde és házhoz szállító szolgálat honlapjairól percek alatt lehet rendelni vacsorát. Itt már tényleg mindenkinek a személyes gazdasági megfontolása, kulináris igénye a döntő. És akkor még nem beszéltünk a megváltozott családmodellekről, a szokásokról, lehetőségekről. De ha ebbe az irányba elmennénk, akkor az már nem a Szakma anno rovatunk tárgya, hanem szociológiai tanulmány lenne.
Helyette még néhány reklám, hirdetés… Szemezgessünk azon cégek reklámjai közül, amelyek termékekei ma is (még) ismertek.
És hogy teljesen visszatérjünk szakmánkhoz, az elkövetkezendőkben nézzük meg, hogy ...
„Miért kell adóznunk?
„Az angol ember épp oly szent kötelességének tartja a becsületes adózást, mint háború idején a hadviselést. Jól tudja, hogy Albion nem volna oly hatalmas és népe nem élhetne olyan jólétben, ha ő nem róná le pontosan adóját. Az adómorálnak fényes példája ez a nemzet, ahol igen gyakran történik meg, hogy egy polgár valamely feledékenységből elmulasztott adóalapja után járó adókülönbözetet sajnálkozásának kifejezése mellett önként fizeti be utólag az adópénztárba.
Nálunk nem egészen van ez így, mert a magyar ember bizonyos mértékig virtust lát az adó meg nem fizetésében. Ez azonban nem egyeztethető össze becsületes és gavalléros alaptermészetével, hanem okai történelmi hagyományokban gyökeredznek. Évszázadokon keresztül a magyar az adószedésben csak az idegen hatalom kizsákmányoló tendenciáját látta és sokban hozzájárult e közhit kialakulásához a vármegyék ellenállási joga is.
Sajnos azonban még ma is valahogy így vagyunk vele, mert a legtöbb ember adókötelezettségét alig méltatja figyelemre, sőt, felszólamlási jogával sem él idejében, adója nyilvántartását, a befizetések határnapjait elmulasztja, és így szinte önmagát kergeti a gazdaság csőd és az árverezések karjaiba.
Pedig az állam egyre növekvő szociális feladatainak megoldásához polgárainak adófilléreit nem nélkülözheti, hiszen ezért hatalmas ellenszolgáltatásokat, jó utakat, személy- és vagyonbiztonságot, közvilágítást, több és jobb iskolát, kórházat, szociális segélyt, nagyobb jólétet nyújt polgárainak cserébe.
Tegyünk csak kísérletet és jegyezzük fel bizonyos rendszerbe foglalva minden családi és polgári, tehát adókötelezettségünket és igyekezzünk azokat idejében híven teljesíteni. Meg fogjuk látni, hogy mennyire emeli ez polgári önérzetünket, és mily jótékony hatással lesz további munkánk eredményességére.
Szükségesnek tartjuk még e helyen a tisztánlátás szempontjából megjegyezni, hogy a közadók lényegében két fő csoportra oszlanak:
A) személyi adók,
B) tárgyi adók.
Az A) csoportba az egyén, illetve jogi személy adózik keresete, jövedelme, illetve vagyona után. Ezeket más néven közvetlen adóknak is nevezik (ilyenek pl. a jövedelmi, a kereseti, a társulati és a vagyonadó).
A B) csoportba tartozó adóknál nem a személy, hanem a vagyontárgy, a forgalom, illetve a fogyasztás adózik és eszerint különböztetünk meg föld-, ház-, tőkekamat-, forgalmi-, és fogyasztási adókat.
Sérelmesnek vélt adókivetés ellen, a fizetési meghagyás kézhezvételétől számított 15 napon belül, az illetékes Adófelszólamlási Bizottsághoz, másodfokon pedig a Közigazgatási Bírósághoz lehet fellebbezni.”
Így, az új esztendő kezdetén érdemes a fenti Háztartási számadó-naptár néhány gondolatát megfontolni, s a családi költségvetést átgondolni, esetleg új alapokra helyezni.
Ehhez nyújthat segítséget a Szakma-anno.
Én még nem tudtam olyan szakmai kérdéssel, problémával fordulni Sallai Csillához, amire ne tudott volna azonnal abszolút kielégítő választ adni, sőt az Ő válaszai általában nem egyszerűen válaszok, hanem komplett elemzések ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...