Talán sokunknak az agyába megfordult már a kérdés: miért is kiáltunk szerencse után, amikor meglátjuk a kéményseprőt? Miért kell a kéményseprőt meglátván gyorsan megfogni egy gombot és gondolni arra, amit szeretnénk, ha megvalósulna?
A bennünk sorjázó kérdésekre a választ az internet világában viszonylag könnyű megtalálni. Ám biztosan sokunk gyermek- és ifjúkori tudásszomját elégítette ki hajdan a Magyar Rádió Ifjúsági Osztályának Kíváncsiak Klubja című sorozata, amelynek kialakítója és állandó írója Dr. Bélley Pál volt. A sokoldalúan művelt, a tudomány szinte minden területét áttekintő könyvtáros-írónak szenvedélye volt a műveltség terjesztése. A szüntelen olvasás és tájékozódás nála nem öncél volt, hanem azzal a lankadatlan törekvéssel párosult, hogy tudását közkinccsé tegye. A legnaivabb gyermeki kérdéssel éppen olyan szívesen foglalkozott, mint a bonyolult bölcsészeti problémával.
S a bevezetőben feltett kérdésekre a műsorból származó magyarázatok mellé igyekszünk a múlt szakmai relikviáit is bemutatni a Kedves Látogatónak.
SZAKMA-ANNO rovatunkban rendszeresen bizonyítjuk, milyen nagy figyelmet fordítottak elődeink az adózás, a számlázás területén is az esztétikumra, illetve hogyan hatott a művészet, a gondolkodásmód a mindennapi életre, annak – szakmánk számára is érdekes – megnyilvánulásaira.
Mit jelentett e kéményseprői szolgáltatásról szóló számla kézhezvétele? A Kíváncsiak Klubja válasza:
„Manapság az olaj-, gőz- és gázfűtés korában el sem tudjuk képzelni, mit jelentett régen az a bizonyos "családi tűzhely": nemcsak a meleget és a főtt ételt, hanem magát az életet is. A tűz azonban nemcsak a legjobb barát, hanem a legveszedelmesebb ellenség is. A fából épült vagy gerendavázas, náddal, zsúppal fedett házakra hamar felszállt a vörös kakas. Ezért az az ember, aki a kéményt rendben tartja, a tűztől óv, fontos személyiség.
Volt azonban a tűzhelynek egy ősi, mitikus jelentősége is. A római hiedelem ide helyezi a család géniuszát (védő szellemét). Sztyeppei népek úgy tudják, hogy a sámán elrévülésében a sátor füstnyílásán át közlekedik a szellemekkel. Nyugat-Európában Karácsony apó, Mikulás a kéményen át látogatja meg a családot, s helyezi el ajándékait. A kéménnyel, tűzhellyel kapcsolatban álló kéményseprőre is ragadt valami a jótékony szellemek nimbuszából. Ezen az sem változtat, hogy fekete, mind az ördög. Hiszen az ördög is hoz szerencsét - bár aki vele paktál, a végén megjárja. Ilyen baj nem fenyegeti azt, aki a kéményseprőtől várja a szerencséjét.”
Érdemes e számla apró és kimunkált részleteit is külön-külön megnézni.
A számla-nyomtatvány szövege hivatalos, ezzel is hangsúlyozza tevékenység fontosságát.
A számlán láthatjuk még Szent Flórián képmását is, aki a tűzoltók védőszentje. A legenda szerint Szent Flórián a III. században eredetileg a Római Birodalom egyik katonája volt, aki egy erődben kiütött hatalmas tüzet – a csodával határos módon – fékezett meg. A katonai pályájáról való visszavonulása után egykori katonái közül keresztény hitük miatt 40 embert halálra ítéltek. Szent Flórián sorsközösséget vállalt velük és 304. május 4-én mártírhalált halt, ezért avatták szentté. Halálának évfordulója ma is a tűzoltók napja
S így év végével a kéményseprő által hozott szerencsét fokozzuk a szerencse patkó legendájával. A patkót világszerte szerencsehozónak tartják. Régen a ló varázserejű, bajtól óvó állat volt, s a lópatkó vas mivolta is erősítette a varázserőbe vetett hitet. A patkó fogalom és forma átterjedt a gasztronómiába is.
Zárjuk most az év végi SZAKMA-ANNO szerencse-kalandozásunkat egy a szép reklámképpel.
Ezzel kívánunk Kedves Látogatóinknak sok szerencsét az előttünk álló üzleti évre.
Információk forrása:
http://vmek.niif.hu/00000/00057/html/index.htm#t5
www.wikipedia.hu
SASE Kft tulajdonát képező lévő archív dokumentumok
Én még nem tudtam olyan szakmai kérdéssel, problémával fordulni Sallai Csillához, amire ne tudott volna azonnal abszolút kielégítő választ adni, sőt az Ő válaszai általában nem egyszerűen válaszok, hanem komplett elemzések ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...