Azon korlátolt felelősségű társaságok, melyek jegyzett tőkéje nem éri el a 3.000.000.- Ft-ot 2016. március 15-ig kötelesek azt három millió forintra felemelni, valamint a 2014. március 15-ét megelőzően már bejegyzett társaságok kötelesek az új Ptk-val összhangba hozni társasági szerződésüket.
A törzstőke felemelésére az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésre, az történhet
Nincs szükség minden esetben a társasági szerződés módosítására, előfordulhat ugyanis olyan eset, hogy a jelenleg hatályos társasági szerződés tartalmilag összhangban van az új Ptk.-val, tehát nem kell módosítani a társasági szerződést, ha a törzstőke eléri a 3 millió forintot, és csak a Gt. elnevezést kellene Ptk-ra átírni.
Illeték és közzétételi díj megfizetése nélkül lehet a cégbírósághoz benyújtani a változásbejegyzési kérelmet, és a létesítő okiratot, feltéve ha a módosítás kizárólag az új Ptk. rendelkezéseihez történő igazítás, illetve az új Ptk. eltérést engedő, diszpozitív szabályainak alkalmazása miatti módosításokat tartalmaz. A cégeljárásban a jogi képviselet kötelező.
Érdemes tehát megvizsgáltatni ügyvéddel a jelenlegi létesítő okiratot, és ha szükséges az új Ptk-nak megfelelő módosítás, vagy ki tudja használni a társaság a diszpozitív szabályok adta lehetőségeket, akkor 2016. március 15-ig be kell nyújtani a változásbejegyzési kérelmet.
Most kötelezettségvállalás nélkül megvizsgáltathatja társasági szerződésének megfelelőségét. Amennyiben azt elektronikusan megküldi partner ügyvédi irodánknak (Pozderka Ügyvédi Iroda, iroda@pozderka.hu), úgy azt ügyvéd kollégánk ingyenesen megvizsgálja, és tájékoztatást ad a módosítás szükségességéről, amennyiben az szükséges, akkor arra árajánlatot is küld.
Nem érdemes várni!
A kötelező módosítás elmulasztásának ugyanis szankciója van, a cégbíróság 50 000 - 900 000 Ft közötti bírságot szabhat ki, és a céget akár megszűntnek is nyilváníthatja, elrendelheti a kényszertörlését.
Egyesekben felmerülhet, hogy a legutóbbi kötelező cégmódosítás (vezető tisztségviselő, és a tagok hiányzó személyes adatait, és adóazonosító-jelét kellett többek kötött bejelenteni) kapcsán is hasonló szankciókat helyeztek kilátásba, mégsem lehetett hallani a tömeges bírságolásról. Ez valóban így van, melynek oka a cégek túlnyomó többségének jogkövető eljárása volt (most is erre buzdítjuk Önöket), valamint a cégbírósági kapacitások hiánya volt.
A cégbíróságom most sem rendelkeznek nagyobb kapacitással arra, hogy minden céget ellenőrizzenek, de higgyék el, hogy a versenytársaik, esetleges haragosaik, irigyeik nem fogják sajnálni erre az időt. Ügyvéd partnerünk praxisában számos olyan eset fordult elő, hogy versenytárs, vagy névtelen jóakaró tett bejelentést a cégbíróságnál, és kezdeményezte a törvényességi eljárást. Ez esetben a bírság elkerülhetetlen, sőt a jogszerűtlen működés miatt bizonyos pályázatokból, tenderekből szerződésekből is kiüthető a cég. Arra is volt már példa ügyvédünk gyakorlatában, hogy a versenytárs, vagy sértődött munkavállaló hívta fel az ügyfelek, üzleti partnerek figyelmét a cég jogszerűtlen működésére. A kötelező módosítás elmulasztása ugyanis azt jelenti, hogy a cég 2016.03.15. napjától jogszerűtlenül fog működni. A jogszerűtlen működés miatt nem csak a cégbíróság, hanem ügyvédünk tapasztalatai alapján áttételesen a NAV is alkalmazhat szankciókat.
Üdvözlettel/Best regards:
dr. Pozderka Gábor ügyvéd
http://pozderka.hu
http://jogikerdesek.hu
Iroda: Budapest 11. kerület, Október 23-a utca 29. szám 3. emelet
Postacím.: 1507 Budapest, Pf.: 17.
Telefon: +3617849913 Mobil: +36203315204
Fax: +3617840069