Kedves Partnereink!
Gyakran forog közszájon egy – most már jogszerűen is minősített – tévhit, azaz, hogy egy ügyvezetőváltással elleplezhető egy gazdálkodó csalárd viselkedése. Gyakran fognak a jövőben az adótanácsadók, illetve a gazdasági joggal foglalkozó szakemberek a Bhar. I. 1.465/2016 számú ügyre hivatkozni.
A nevezett ügyben az érintett gazdasági társaságok utóbb bejegyzett ügyvezetői nem kapták meg a társaság iratait, a bizonylatokat, a számlákat, a cég könyvelését, vagyis ténylegesen nem kerültek kapcsolatba a céggel. Ez mellett azonban a régi management továbbra is az eladást követően diszponált a cég felett.
A Kúria kifejtette, hogy az ún. közvetett tettesség megállapításának van helye, ha az elkövető mást, eszközként használ fel a bűncselekmény elkövetéséhez. Töretlen a bírói gyakorlat annak megítélésében, hogy az adócsalást közvetett tettesként olyan személy is elkövetheti, akinek nincs jogi kötelezettsége nyilatkozattételre. Így a gazdasági társaságnak az az ügyvezetője is, akinek ez a minősége az adóév vége előtt megszűnt.
A számviteli és adózási szakemberek gyakran hívják fel a figyelmet az ügyvezetői felelősségre, illetve arra, hogy milyen jogkövetkezményekkel járhat a jogszabályok megkerülése. Talán az egyedi bírósági esetek vagy a Kúria döntéseinek ismertetése is segítheti a jogkövető magatartást gyakorlókat is a csalárdságok felismerésében, az azok ellen való védekezésben.
Budapest, 2017. április 19.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Csillával hét évvel ezelőtt kezdtem el együtt dolgozni és mára szinte az összes ügyfelem könyvvizsgálatát ő látja el. A törvényi kereteken belül mindig kompromisszumkész és próbálja segíteni ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...