Kedves Partnereink!
Ahhoz, hogy egy vállalkozás – akár már a pályázatírás időszakában -helyesen mérje fel a támogatás pénzügyi hatását, tisztában kell lenni a vonatkozó előírásokkal.
Adott támogatások elszámolása
Az adott támogatásokat pénzügyi rendezéskor (kifizetéskor) kell elszámolni. Egy másik vállalkozásnak adott támogatást a támogatást nyújtó fél az egyéb ráfordításai között számolja – függetlenül attól, hogy milyen célra adták.
Kapott támogatások elszámolása
3 féle támogatási típust kell megkülönböztetni. Hogy milyen jellegű egy támogatást, az a pályázat és/vagy a támogatás mögött álló szerződés tartalmazza.
1 – Tőketartalékba kerülő támogatások
Tőketartalékba csak jogszabályi előírás alapján kerülhet fejlesztési támogatás elszámolásra. Ide tartoznak a Szakképzési Alapból és az EMVA uniós forrásból kapott támogatások. Hatásuk az eredményre, illetve a mérlegre:
2 – Fejlesztési támogatások
Azok a támogatások, amelyeket jellemzően valamilyen tárgyi eszköz vagy immateriális jószág megszerzéséhez igényelnek.
3 -Költségek ráfordítások ellentételezésére kapott támogatások
Ezek a támogatások a vállalkozásban felmerült költség vagy ráfordítás ellentételezését szolgálják. Sokszor nehéz az ilyen jellegű támogatásokat az árbevételtől megkülönböztetni, de a különválasztás viszont számviteli és adózási okból igen fontos. Az így kapott pénz (vagy bármilyen más eszköz) nem számít ellenértéknek, tehát nincs mögötte teljesítmény, szolgáltatás, termékértékesítés. Itt is különböző fajta támogatásoklehetnek:
A felmerült költséget nem lehet időbelileg elhatárolni, ha a támogatás nem kerül elszámolásra. Ebben az esetben lehetőség nyílhat arra is, hogy a felmerült költséget alapítás-átszervezés aktivált értékeke címén aktiválják. A fenti összefoglaló alapja a számvitelről szóló 2000. évi C törvény, illetve a Penta Unió évzárással foglalkozó írása.
http://www.penta.hu/blog/a-2016-os-uzleti-ev-zarasa
A számviteli szakemberek – az erre a kérdéskörre vonatkozó külön szerződésük alapján - a pályázat előzetes dokumentumai és a támogatási szerződésben foglaltak alapján segítséget tudnak nyújtani a vállalkozásoknak
Budapest, 2017. március 8.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Sallai Csilla kivételes ember, akit a könyvelői szakmai is magas szinten elismer. Az általa alapított vállalkozás könyveléssel és könyvvizsgálattal foglalkozik. Amennyiben cégünknél bármilyen ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...