SZÉP Kártya lejárata

Kedves Partnereink!

A Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól 55/2011. (IV. 12.) Korm. rendelet 9. § előírásai szerint a SZÉP kártyára feltöltött juttatás két év után lejár.

„Az elektronikus utalványokat a juttatás évét követő második naptári év május 31-ig kell felhasználni. A fel nem használt elektronikus utalványok lejártnak minősülnek, amelyek ellenértékét az intézménynek vissza kell fizetnie a munkáltatónak vagy jogutódjának az elektronikus utalvány lejárata évének június 30. napjáig kivéve, ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt.”

A SZÉP kártya nyújtónak (vállalkozás) nincs tudomása arról, hogy s juttatott mikor és hogyan használja fel az általa adott SZÉP kártya-juttatást. A fel nem használt összeg egyszer meg fog érkezni a nyújtó (vállalkozás) bankszámlájára, mert a magánszemély által fel nem használt összeget a hitelintézet a munkáltatónak visszautalja.

Tehát a visszautalt összeg a nyújtót illeti meg. Ez a dolgozónak pénzben vagy más módon továbbutalni csak ismételt adó- és járulékfizetés mellett lehetséges.

A SZÉP kártyára való utaláskor a kifizető (vállalkozás) köteles volt bevallani a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes juttatások és a béren kívüli juttatások után a kifizetőt terhelő adókötelezettséget. Ezeknek az adók megfizetése is – jogkövető magatartás mellett - a juttatást követő hónap 12-ig megtörtént.
Szakmai állásfoglalások is megerősítik, hogy az adókötelezettség szempontjából irreleváns, hogy az adott juttatást ténylegesen felhasználták-e a céljának megfelelően. Így az eredeti nyújtáskor megfizetett adó és járulék önellenőrzése sem merülhet fel a visszautalással kapcsolatosan.

Számvitelben a pénzintézet által a nyújtónak visszautalt összeget egyéb bevételként kell könyvelni a banki utalás napjával.

A dolgozó személyes érdeke, hogy a juttatás adta lehetőségeket használja ki.
A SZÉP kártyát forgalmazó pénzintézetek a lejárat előtt levélben (elektronikus üzeneteben) értesítik a magánszemélyeket, amennyiben van még hamarosan lejáró összeg a folyószámlájukon.



Budapest, 2015. május 15.


Tisztelettel:



    dr. Sallai Csilla
    Kamarai tag könyvvizsgáló




 
 


Kapcsolódó dokumentumok:

Vissza a hírekhez!


A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.

„A Stallum Kft vezetője és tulajdonosa, Dr.Sallai Csilla, a könyvelő-könyvvizsgáló szakma hazai elismert vezetője, a Könyvvizsgáló Kamara Könyvelői Tagozatának elnök asszonya, a könyvelők ...

Bővebben...

Árfolyamok

EUR
CHF
USD

Kamatkedvezmény

Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?

Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.

Bővebben...