Saját gépjármű üzleti célú használata

Kedves Partnereink!

 

Többször is változott a kiküldetés fogalma (Lsd. Szja tv - 1995. évi CXVII.- 3. § 11.) A kiküldetésnek a munkáltató által elrendelt, a munkáltató tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás minősül. Kiküldetésnek minősül különösen a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében a munkaszerződéstől eltérő helyen történő munkavégzés is. Nem tekinthető azonban kiküldetésnek a lakóhelyről, tartózkodási helyről a munkahelyre történő oda- és visszautazás.

 

Munkahelynek a munkáltató azon telephelye minősül, ahol a munkavállaló a munkáját szokás szerint végzi. Ilyen telephely hiányában vagy több ilyen telephely esetén a munkáltató székhelyét kell munkahelynek tekinteni.

 

Eddig sok értelmezési nehézséget jelentett a kirendelésnek és a kiküldetésnek az egymástól való megkülönböztetése. Ezért a jövőben nem beszélünk kirendelésről, hanem helyette a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében más munkáltatónál történő munkavégzés miatt szükséges utazást nevesíti a törvény. A gyakorlatban a fogalom módosítása érdemi változást nem jelent.

 

2017. január 1-jétől a saját tulajdonú személygépkocsi hivatalos, üzleti célú használata esetén, azaz:

  • kiküldtetésnél vagy
  • munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében más munkáltatónál történő munkavégzés miatt szükséges utazás esetén elszámolható általános személygépkocsi-normaköltsége – az üzemanyagköltségen kívüli – 9 Ft/km-ről 15Ft/km-re emelkedett.

 

2017. január 1-től a munkába járásról szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet szerinti munkába járás esetén költségtérítés adómentesen nyújtható értéke15 Ft/km-re emelkedik. E költségtérítés szja szempontból történő „adómentes” kifizethetőségéről az Szja tv. 25. § (2) b) pontja rendelkezik. Mindhárom esetben –

  • kiküldtetésnél vagy
  • munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében más munkáltatónál történő munkavégzés miatt szükséges utazás esetén
  • munkába járás esetén (39/2010. (II. 26.) Korm. r. szerint) azonban a megtett útszakasz  hitelt érdemlő bizonyítása kiemelten fontos. Erre a jól bevált és az adóhatóság által is elfogadott eszköz az útnyilvántartás.

 

Az útnyilvántartást a gépkocsit használó személy készíti két példányban –

  • egyik példányt magánál tartja a későbbi esetleges adóhatósági ellenőrzéshez,
  • másik példányt a kifizetőnek (vállalkozásnak, ahol elszámolják az útnyilvántartást) kell megőrizni a kifizetés bizonylatolásához.

 

A fentiekkel kapcsolatosan ajánlott NAV tájékoztató: http://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/hivatali_uzleti_uatzas.html

 

Budapest, 2017. január 17.

 

Tisztelettel:   

 

dr. Sallai Csilla

Kamarai tag könyvvizsgáló


Kapcsolódó dokumentumok:

Vissza a hírekhez!


A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.

"Dr. Sallai Csillát több mint egy éve ismerem, és bátran mondhatom, hogy eddigi üzleti pályafutásom alatt, még nem találkoztam ennyire elkötelezett, szakértő könyvvizsgálóval.

Bővebben...

Árfolyamok

EUR
CHF
USD

Kamatkedvezmény

Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?

Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.

Bővebben...