Kedves Partnereink!
A 2016. évi adóváltozások egyik érdekes új eleme az adózók minősítése, amely szabályait az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény tartalmaz.
A NAV megbízható adózónak minősíti azt
amely az alábbi, együttes feltételeknek megfelel:
a) legalább 3 éve folyamatosan működik,
b) a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben a NAV nem állapított meg terhére az adóteljesítményének 3 %-át meghaladó adókülönbözetet,
c) a tárgyévben és az azt megelőző öt évben a NAV nem indított ellene végrehajtási eljárást,
d) a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben nem állt és nem áll csőd-, felszámolási, illetve kényszertörlési eljárás alatt,
e) a negyedév első napján nem rendelkezik 500 000 forintot meghaladó nettó adótartozással,
f) a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben nem állt és nem áll a adószám-felfüggesztés hatálya alatt,
g) a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben nem állt és nem áll adószám-törlés hatálya alatt,
h) a tárgyévet megelőző 2 évben esedékessé vált mulasztási bírságot kettőnél több alkalommal nem szabott ki terhére a NAV,
i) a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben nem állt és nem áll fokozott adóhatósági felügyelet alatt, és
j) nem minősül kockázatos adózónak.
Ha az adózó a tárgyévet megelőző 5 évben nem működött, illetve nem minősült áfa-regisztrált adóalanynak, a NAV a feltételek fennállását a működés megkezdésétől, illetve az áfa-regisztált adóalanyiság kezdetétől vizsgálja.
Milyen előnyöket élvezhet a megbízható adós?
A megbízható adósoknál a NAV által végzett ellenőrzés időtartama nem haladhatja meg a 180 napot, de csak akkor, ha az adózó ezen időtartamon belül folyamatosan megbízható adózónak minősül. Nem alkalmazható azonban ez a rendelkezés, ha az adózó az ellenőrzést akadályozó módon nem tesz eleget együttműködési kötelezettségének. Az együttműködési kötelezettség megszegésének minősül különösen, ha
A „különösen” kifejezés arra utal, hogy további esetek is tartozhatnak az együttműködési kötelezettség megszegésébe.
Megbízható adósoknál a NAV a bejelentési, bevallási, adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása vagy hibás teljesítése esetén a megbízható adózót mulasztási bírság kiszabása nélkül, határidő kitűzésével felhívja a kötelezettség teljesítésére, illetve a hiba javítására. Mulasztási bírság kiszabásának csak a felhívás eredménytelensége esetén van helye.
A megbízható adósok esetén a NAV által kiszabható mulasztási bírság felső határa az általános szabályok szerint kiszabható mulasztási bírság felső határának 50 százaléka. Nem alkalmazható azonban a mulasztási bírság mérséklése azon mulasztás, illetve adóhiány megállapítás esetén, mellyel a megbízható adózó a minősítését elveszti.
A megbízható adósra a NAV által az általános szabályok szerint kiszabható adóbírság felső határának 50 százaléka.
A megbízható adózó részére a NAV az általa nyilvántartott, 10 000 forint vagy azt meghaladó, de legfeljebb 500 000 forint összegű tartozásra az adózó elektronikus úton benyújtott kérelmére évente egy alkalommal legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez. Ezt az eljárást automatikus részletfizetés névvel illeti a jogszabály.
A megbízható adózók ÁFA kiutalás iránti kérelmét az adóhatóság 2017. január 1-jétől 45 napon belül teljesíti, míg 2018. január 1-jétől 30 napon belül.
Az adózó minősítése
Ha a NAV
o a kifogásnak helyt ad, határozathozatal nélkül a kifogásnak megfelelően módosítja a minősítést, erről az adózót elektronikus úton értesíti.
o a kifogást elutasítja, erről határozatban rendelkezik.
A fenti kedvező változások értékeléséhez még számos részletszabály is tartozik.
A minősítési rendszer jelentősen támaszkodik az elmúlt időszakra, amely eseményeit utólag megváltoztatni már nem lehet, de a jövőre vonatkozóan orientálhat, hiszen a megbízható adózó minősítés mellett a kockázatos adózó minősítés is bekerült a rendszerbe.
A kockázatos adózói státuszról a következő cikkünkben adunk tájékoztatást.
Budapest, 2015. október 16.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
„A Stallum Kft vezetője és tulajdonosa, Dr.Sallai Csilla, a könyvelő-könyvvizsgáló szakma hazai elismert vezetője, a Könyvvizsgáló Kamara Könyvelői Tagozatának elnök asszonya, a könyvelők ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...