Kedves Partnereink!
Az üzleti év végén beszámolót kell összeállítania minden gazdálkodónak. Ennek összeállítása előtt a gazdálkodó követeléseit és kötelezettségeit át kell tekinteni, s meg kell állapítani, hogy
A nyitott tételek lehetnek:
A követeléseknél, a lejárt „nyitott” követelések minősítésénél két szempontot kell megvizsgálni
Az értékvesztés olyan számviteli eljárás, amelynek keretében azoknál a követeléseknél, amelyeknél nem várható, hogy az összeg 100 %-ban be fog folyni, a mérlegkészítéskor rendelkezésre álló információk alapján a követelés egy részét ráfordításként el kell számolni, ezzel a követelés értékét csökkentve. Tehát ebben az esetben a követelés egy csökkentett értékben fog a továbbiakban a könyvekben (s így a beszámolóban is) szerepelni.
Az értékvesztés elszámolásakor alkalmazott eljárási rendet, mértéket – arányokat, vagy konkrét értékeket - a gazdálkodónak előzetesen a számviteli politikában kell meghatároznia.
Az értékvesztés mértékének meghatározásakor
Mivel az értékvesztés nem végleges leírás, a társasági adó nem akceptálja az értékvesztés elszámolását, mint adóalapot csökkentő ráfordítást, így az elszámolt értékvesztés összegével (mint egyéb ráfordítással) csökkentett társasági adóalapot ugyanekkora összeggel vissza kell növelni.
Azokat a követeléseket, amelyeknek a befolyására semmilyen esély sincs, le kell-e írni az üzleti év hitelezési veszteségeként, mert behajthatatlan követelés nem mutatható ki a mérlegben.
Az a követelés tekinthető behajthatatlannak,
a) amely az adós ellen vezetett végrehajtás során nincs teljes fedezet,
b) amelyet a hitelező a csődeljárás, a felszámolási eljárás keretében elengedte,
c) amelyre a felszámoló által adott írásbeli igazolás (nyilatkozat) szerint nincs fedezet,
d) amelyre a felszámolás, az adósságrendezési eljárás befejezésekor a vagyonfelosztási javaslat szerinti értékben átvett eszköz nem nyújt fedezetet,
e) amelyet eredményesen nem lehet érvényesíteni, azaz
• amelynél a fizetési meghagyásos eljárással, a végrehajtással kapcsolatos költségek nincsenek arányban a követelés várhatóan behajtható összegével (költség-haszon elv alapján),
• amelynél az adós nem lelhető fel, mert a megadott címen nem található és a felkutatása „igazoltan” nem járt eredménnyel,
f) amelyet bíróság előtt érvényesíteni nem lehet,
g) amely a hatályos jogszabályok alapján elévült.
Ha egy követelés a fenti feltételek bármelyikének megfelel, akkor ki kell vezetni a könyvekből (azaz, ráfordításként el kell számolni. A behajthatatlanság tényét és mértékét bizonyítani kell.
A társasági adótörvény szerint behajthatatlan követelés (4. § 4/a. pont):
A társasági adóban ráfordításként nem elismert (vagyis adóalap növelő tételként kezelendő) az a behajthatatlan követelés, amelyet azért írtak le, mert
De évente el lehet számolni a legalább egy éve ki nem egyenlített követelések 20%-át behajthatatlan követelésként, ha arra előzetesen legalább ilyen mértékű értékvesztést már elszámoltak.
Minden gazdálkodónál kiemelt figyelmet célszerű fordítani a követelések kezelésére. Ennek – fentiek alapján – van számviteli, eredményt befolyásoló hatása is, amelynek szabályaival célszerű tisztában lenni.
A könyvelés és a gazdálkodó együttes, összehangolt munkájával biztosítható, hogy a vevői követelések kezelésével a mérlegben, az eredményben és az adózásban is a valós és kívánt hatások jelenjenek meg.
Amennyiben a fentiekkel kapcsolatosan további kérdés merül fel készséggel állunk partnereink rendelkezésre.
A témával kapcsolatosan ajánljuk az 5percAdó szakmai blog következő írását:
http://5percado.hu/a-kovetelesek-ev-vegi-ertekelese/
Budapest, 2016. február 5.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Csillával hét évvel ezelőtt kezdtem el együtt dolgozni és mára szinte az összes ügyfelem könyvvizsgálatát ő látja el. A törvényi kereteken belül mindig kompromisszumkész és próbálja segíteni ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...