Kölcsönzött munkaerő

Kedves Partnereink!

 

Több munkaerő-kölcsönző is befejezheti a tevékenységét egy tavaly decemberi kormányrendelet-módosítás következtében, amely szerint 2 millióról 5 millió forintra emelkedett a kötelező vagyoni biztosíték összege. A vagyoni biztosíték szerepe, hogy a munkaerő-kölcsönzés során keletkezett, a munkavállaló részéről felmerülő kártérítési igényt abból térítsék meg.

 

2016. december 1-jétől módosult a munkaerő-kölcsönzési és a magán-munkaközvetítői tevékenység nyilvántartásba vételéről, folytatásának feltételeiről szóló 118/2001 kormányrendelet. Ez alapján az eddigi 2 millió forintról 5 millió forintra nőt a munkaerőt kölcsönző cégek előírt vagyoni biztosíték összege. A már működő munkaerő-kölcsönző cégeknek 2017. február 28-áig kell az erre a célra elkülönített letéti számlán elhelyezniük a többletösszeget, és ezt igazolni a nyilvántartó kormányhivatal felé.

 

A kormányhivatal az igazolást elmulasztó munkaerő-kölcsönzőt törli a nyilvántartásból.

 

A kölcsönvevői oldalon is vannak kockázatok, mert ha egy vállalkozás olyan cégtől bérel munkaerőt, amely nem jogosult ezt a tevékenységet folytatni, egy ellenőrzésnél könnyen megbírságolhatják. Egy ilyen ellenőrzés során több megállapítási kimenet lehet – csak kettő:

  • Megállapíthatják a hatóságok, hogy a kölcsönzött munkavállaló és a kölcsönvevő cég között áll fenn munkaviszony, s a cégen követelik a teljes adó és járuléktömeget, ami a foglalkoztatás esetén beállt volna (jóllehet azt a munkaerőkölcsönző – vélhetően – megfizette)
  • A munkaerő-kölcsönzési tevékenység számláját fiktív számlának minősítik, s azt nem ismerik el a vállalkozás érdekében felmerült költségnek.

 

A fenti szigorításnak több hatása is lehet:

  • Akik nem tudják az emelt biztosítékot megfizetni, azok kénytelenek lesznek felhagyni ezzel a tevékenységgel.
  • Akik így vettek igénybe dolgozókat, s a munkaerő-kölcsönző nem tudja folytatni a tevékenységét, azoknak gondoskodni kell az esetlegesen megszűnő szerződés pótlásáról vagy saját munkaerő biztosításáról.
  • Az esetlegesen megszűnő munkaerő-kölcsönző cégeknél foglalkoztatottak státuszában, munkahelyében változások következhetnek be.
  • Az emelt összegű biztosíték letéti számlán való tartásának nagyobb – elsősorban finanszírozási – költséghatása van a munkaerő-kölcsönző cégeknél, ami a díjaik emelkedéséhez vezethet.

 

Azoknak a vállalkozásoknak, akik munkaerő-kölcsönzést igénybe vesznek, célszerű a határidő közeledtével nyilatkozatot kérniük a munkaerő-kölcsönző cégtől arra vonatkozóan, hogy eleget tett a vagyoni biztosíték megváltozott szabályainak, és azt leigazolta a kormányhivatal felé.

 

A témáról bővebb információ található:

http://adozona.hu/altalanos/Munkaerokolcsonzok_huzhatjak_le_a_rolot_VAQURN#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201609_old_subscribed

 

Budapest, 2017. február 22.

 

Tisztelettel:     

 

dr. Sallai Csilla     

Kamarai tag könyvvizsgáló  


Kapcsolódó dokumentumok:

Vissza a hírekhez!


A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.

"Lassan közeledik az év vége, ilyenkor mindig számba vesszük az eredményeinket, készülünk az év végi ünnepekre és lelkesen tervezgetjük a jövő évet. A Magnolia Day Spa csapata nevében ezúton ...

Bővebben...

Árfolyamok

EUR
CHF
USD

Kamatkedvezmény

Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?

Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.

Bővebben...