Kedves Partnereink!
Bár még eléggé év eleje van, de nagyon fontos, hogy előre lássuk az előttünk álló feladatokat és a beszámoló összeállítással kapcsolatos feladatokat – könyvelő és felelős vezető – együtt tekintsük át! Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – a leggyakoribb témákat tekintjük át.
Végig kell gondolni, mikorra kell a gazdálkodónak kész beszámolót prezentálnia. (pl. banknak hitelhez, tulajdonosi elvárás, konszolidáció, könyvvizsgálat). Ezt a könyvelővel egyezteti kell, hogy minden szükséges záralti munkára elégséges idő maradjon.
A mennyiségi felvételek alapján készített leltárak (tárgyi eszközök, készletek, immateriális javak, értékpapírok, pénztárrovancs) kiértékelésekor lehetnek különbözetek (hiányok, többletek). Ezeknek a megfelelő kezelését végig kell gondolni.
Össze kell állítani, hogy az előző évben, mely teljesítmények készültek a gazdálkodó saját használatára, fejlesztésére (Pl. átszervezések, saját célra fejlesztett szoftverek, saját rezsiben létrehozott építések, szerelések), hogy ezek eredményhatása megfelelően terhelje a 2016 évet.
Vannak-e olyan eszközök, amelyek a könyvekben szereplő értéknél jelentősen kisebb piaci értékkel bírnak? Ha igen, akkor a reális eredmény érdekében ott majd terven felüli értékcsökkenést vagy értékvesztést kell elszámolni.
El kell kezdeni a partnerekkel (vevő és szállítók) az év végi folyószámla-egyeztetéseket és a mennyiségi és értékbeni határok eléréséhez kötött utólagos engedmények (rabatt, bónusz) elszámolást, hogy azok még az előző évre könyvelhetőek legyenek.
Át kell gondolni, hogy az vevői és egyéb követelések közül vannak-e olyanok, amelyek pénzügyi megtérülésére nincs már 100 %-os esély. Erre utaló jel, ha a partner felszámolási eljárás alá került vagy jelentős anyagi nehézségei vannak, s így a követelés kétessé vagy behajthatatlanná vált.
Át kell tekinteni a garanciális kötelezettségek rendszerét, azok állásáról a könyvelést tájékoztatni kell, hogy azokhoz tartozó számviteli eszközöket elő tudja készíteni, s a könyvelésben is a reális értékek kerüljenek.
Számba kell venni az év fordulónapján túlnyúló teljesítményeket (már elkezdett, de még le nem számlázott munka), befejezetlen és félkész teljesítményeket.
Időbeli elhatárolások áttekintése –
Hogyan állnak a pályázatok, támogatások elszámolásai, megtörtént-e az azokkal való elszámolás, illetve az elszámolás elfogadása került-e. A könyvelésnek a helyes elszámoláshoz minden esetben szüksége van a pályázati dokumentációra.
Azon Kft-nél, ahol a könyvelő nem kapott még információt a jegyzett tőke 3.000 eFt-ra történő felemeléséről, ellenőrizni kell, hogy valóban nem történt az meg.
Át kell tekinteni, hogy vannak-e olyan jogi ügyletek, amelyek a jövőre nézve kockázatokat hordoznak, s melyekre tartalék képzése lenne indokolt.
A fenti ügyletekben való vezetői döntés sok esetben számviteli vagy adózási támogatást igényel. A könyvelők, könyvvizsgálók és adótanácsadók ebben – tanácsadói tevékenységük keretében – készséggel adnak tájékoztatást. Ennek keretében
A döntéseket azonban minden esetben a – beszámolóért is felelősséggel tartozó – ügyvezetőnek, illetve a tulajdonosoknak kell meghozni.
Budapest, 2017. január 10.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Sallai Csilla kivételes ember, akit a könyvelői szakmai is magas szinten elismer. Az általa alapított vállalkozás könyveléssel és könyvvizsgálattal foglalkozik. Amennyiben cégünknél bármilyen ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...