Kedves Partnereink!
Igen gyakori eset a bevezetőben írt példa, s szinte nincs olyan vállalkozás, aki ne nyújtana ingyenesen kisebb-nagyobb szolgáltatásokat vagy ne biztosítana térítés nélkül valamilyen terméket, juttatása dolgozóinak, vagy mások részére. A vállalkozások sokszor nem is számolnak az ilyenkor keletkező áfa fizetési kötelezettséggel.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény külön nevesíti az ellenérték nélküli ügyletek áfa-kötelezettségének eseteit. [11-14. §] Az Áfa tv. ellenérték fejében teljesített termékértékesítésnek, illetve szolgáltatásnak minősíti, ha az adóalany
Ezekben az esetekben az ingyenes ügylet után akkor kell a forgalmi adót megfizetni, ha az adott termékhez vagy szolgáltatáshoz kapcsolódóan az adóalanynak adólevonási joga volt. Akkor is fennáll az áfa fizetési kötelezettség, ha az ingyenes ügyletnek csak egy – bármilyen csekély - részéhez kapcsolódott az áfa-levonási jog.
Az ingyenes termékértékesítések esetén az adóalap:
Ingyenes szolgáltatásnyújtás esetén az adóalap az a számszerűsített érték, amely a szolgáltatás nyújtójánál a teljesítés érdekében kiadásként felmerült.
Az ingyenes ügyletek esetén az ügyletről bizonylatot (nyugtát, vagy számlát) kell kiállítani. A bizonylatolásra pontosan azok a tartalmi és formai előírások vonatkoznak, mint az ellenérték fejében teljesített ügyletekre. Ezen túlmenően
Ez pedig azért fontos információ, mert amennyiben áthárításra került az áfa összege, akkor a vevő jogosult a rá áthárított áfát levonni, ha az áfa levonásának egyéb feltételei is fennállnak. Természetesen a szabályrendszer a fentiekben vázoltnál bonyolultabb, hiszen az áfa fizetés alól kivételt képeznek a szintén ingyenes
Ezekre a kategóriákra viszont a jogszabály pontos meghatározást ad, így a minősítésnél ezeket figyelembe kell venni. Az ingyenes ügyletekkel kapcsolatosan a forgalmi adón túl további adózási pontok is keletkeznek:
A könyvelő sok esetben nem is tud az ingyenes ügyletek lététről, mert nem készül róla bizonylat, vagy nem találkozik egyéb ráutaló információval. Ezért a vállalkozás felelőssége az könyvelésnek, illetve az adóbevallás elkészítőjének az ingyenes ügyletekről való tájékoztatása. A későbbi adóhiány elkerülése érdekében célszerű előzetesen tájékozódni könyvelőnél, adózási szakembernél egy-egy ügylet adózási következményeiről.
A témához kapcsolódóan ajánljuk az alábbi cikket, amely további példákkal és tájékoztatással is szolgált:
http://5percado.hu/ugye-nem-felejt-el-afat-fizetni-az-ingyenes-ugyletek-utan/
Budapest, 2016. május 3.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Csillával hét évvel ezelőtt kezdtem el együtt dolgozni és mára szinte az összes ügyfelem könyvvizsgálatát ő látja el. A törvényi kereteken belül mindig kompromisszumkész és próbálja segíteni ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...