Kedves Partnereink!
Az 5percadó c. szakmai blogban (www.5percado.hu) olvasható Tusnádi Márta adótanácsadó, okleveles könyvvizsgáló cikke a fenti kérdésben, amit ajánljunk az Önök figyelmébe:
http://5percado.hu/on-vajon-mindent-tud-az-afa-levonasrol-1-resz/
Bizonyára sokak számára ismertek az alábbi szabályok, de mégsem árt időnként ezeket rendszerbe foglalva áttekinteni és átgondolni.
„Az előzetesen felszámított áfa levonásának minimális tárgyi feltételei, hogy rendelkezésre álljon az adóalany nevére szóló
„Az adózó olyan mértékben jogosult az előzetesen felszámított áfa levonására, amilyen mértékben azt az adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja. Tehát nem levonható az az áfa, ami nem adóköteles - ingyenes, adólevonásra nem jogosító adómentes (a korábbi tárgyi adómentes) vagy áfa körön kívüli - tevékenységhez kapcsolódik.”
„Az ingyenes átadással kapcsolatos ügyletek (amiért cserébe nem jár ellenérték) beszerzései után sem lehet áfát levonni.”
„Az az adóalany, akinek az adószámát az adóhatóság felfüggeszti, az erről szóló határozat jogerőre emelkedésétől kezdve nem élhet az adólevonási jogával mindaddig, amíg a felfüggesztés meg nem szűnik. Ha az adózó adószámát törli az adóhatóság, az adólevonási jog elenyészik.”
„A fentieken túl az Áfa törvény 124. § - 125. § megfogalmaz tételes levonási tilalmakat, illetve ez alóli kivételeket is. Ezek az alábbi csoportokba sorolhatók:
A könyvelés a fenti szabályok figyelembe vételével állítja össze az időszakonkénti áfa bevallását.
Vállalkozóként – többek között a cég likviditási helyzete okán is – fontos tisztában lenni, mely beszerzéseknél jön vissza az áfa, illetve mikor nem. Ez utóbbi esetben azzal kell számolni, hogy az előzetesen felszámított áfa a bekerülési érték részét fogja képezni, s ezzel a teljes vételárat kell a költségelszámolásnál figyelembe venni.
Budapest, 2015. július 2.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Több mint egy éve ismerem dr Sallai Csillát, és sokszor lenyűgözött, hogy mennyire napra kész a változásokban, és milyen sok ötlete van arra, hogy legyen rendben egy cég könyvelése. Az, hogy 12 fővel dolgoznak, objektíven ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...