Kedves Partnereink!
Erre az esetre (is) kell ismerni az elévülés szabályait, amelyek a Ptk-ban találhatóak [6:21 – 6:25]
Az ügyletekben általában két szereplőt különböztetünk meg: jogosultat és kötelezettet.
A jogosultság gyakorlására és a követelés érvényesítésére
lehet.
Az elévülés általában öt év, de vannak esetek, amelyekre
Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.
Az elévülési idő megváltoztatására irányuló megállapodást írásba kell foglalni.
Az elévülést kizáró megállapodás semmis.
Tartalmát tekintve az elévülés azt jelenti, hogy
Ha van főkövetelés és mellékkövetelés, akkor a főkövetelés elévülésével az attól függő mellékkövetelések is elévülnek. A mellékkövetelések elévülése a főkövetelés elévülését nem érinti.
A fenti öt éves elévülési idő lehet több is, azzal, hogy
Az elévülés nyugszik, ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni. Azt, hogy mit lehet „menthető oknak” tekinteni, arra a jogi és bírói gyakorlat ad választ.
Ha az elévülés nyugszik, az akadály megszűnésétől számított egyéves határidőn belül a követelés akkor is érvényesíthető, ha az elévülési idő már eltelt, vagy abból egy évnél kevesebb van hátra. Egy éves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetén ez három hónap.
Az elévülést megszakítja
Az elévülés megszakításától vagy az elévülést megszakító eljárás jogerős befejezésétől az elévülés újból kezdődik.
A fentiekből is látszik, hogy akár egy ártatlannak tűnő és már elfeledett, jól megfogalmazott egyenleg visszaigazolásával is megszakadhat az elévülés. Éppen ezért fontos tisztában lenni a szabályokkal.
A jogosultságok megszerzéséhez és a kötelezettség vállaláshoz fontos a jogi ismeret illetve szakszerű jogi ügyintézés.
A vállalkozásoknál egyre fontosabb szerepe van a pénzügyi feladatoknak, s ezen belül is a követeléskezelésnek. A könyvelés – utólagos regisztrációja miatt – egy ellenőrzési pontot jelent a pénzügyi területre, mert a könyvelésben a vállalkozás által szerzett jogosultságok és vállalt kötelezettségek, valamint a pénzügyi tranzakciók az eredeti dokumentumok alapján kerülnek rögzítésre.
Budapest, 2015. február 27.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Több mint egy éve ismerem dr Sallai Csillát, és sokszor lenyűgözött, hogy mennyire napra kész a változásokban, és milyen sok ötlete van arra, hogy legyen rendben egy cég könyvelése. Az, hogy 12 fővel dolgoznak, objektíven ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...