Élelmiszerlánc felügyeleti díj

Kedves Partnereink!

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény alapján 2012. január 1-jétől élelmiszerlánc-felügyeleti díjat kell fizetniük az élelmiszerágazat szereplőinek. A Vidékfejlesztési Minisztérium 2012. áprilisában kiadott egy 40/2012. (IV.27.) számon megjelent VM rendeletet is e témában, amely lekérdezhető a Nemzeti jogszabálytárban (www.njt.hu).
A felügyeleti díj célja, hogy az élelmiszerlánc szereplői között arányosabb legyen a teherviselés. A díj ez évi bevezetése például a húságazat terheit fogja csökkenteni. Az Európai Unió több tagállamában is hasonló elvű általános díjfizetési kötelezettség terheli az élelmiszerlánc szereplőit.

A felügyeleti díj nem adó, így nem a központi költségvetést illeti, hanem az élelmiszerlánc-felügyleti szerv, a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és a kormányhivatalok bevétele lesz. A befizetett díjból befolyt összeg az élelmiszerellenőrzés költségeit fogja fedezni, és felhasználását az élelmiszerbiztonságra, élelmiszerlánc-felügyelettel kapcsolatos tevékenységekre, fejlesztésekre lehet fordítani.

A díjfizetésre kötelezett tevékenységek listája megtalálható a mellékelt tájékoztatóban. Ezek közül talán a legnagyobb körben jellemző tevékenység az „élelmiszer előállítás vagy forgalmazás, beleértve a vendéglátást és közétkeztetést”…

A díj mértéke:

  • az érintett tevékenységből származó(!) előző évi nettó árbevétel 0,1 százaléka, illetve
  • magánszemély esetén a jövedelem 0,1 százaléka.

A díj alapból levonható kedvezmények érvényesíthetők, például: megfizetett jövedéki adó, befizetett népegészségügyi termékadó.
A százalékos díj helyett évi 20 ezer forint átalánydíj vonatkozik azon mikro-vállalkozásokra, akik kizárólag a végső fogyasztó számára értékesítenek, valamint évi 700 ezer forint átalánydíjat fizetnek azon kisvállalkozások, akik egyszerűsített bevallást választanak.
Mentesülnek a díj alól a mezőgazdasági kistermelők (őstermelők), akiknek e tevékenységből származó bevétele 8 millió forintot nem haladja meg.

 
Bevallás: a felügyeleti díjat május 31-ig kell bevallani elektronikus úton a NÉBIH részére.
Befizetés: két egyenlő részletben, július 31-ig és január 31-ig kell befizetni a NÉBIH részére.
Amennyiben a felügyeleti díj összege nem éri el az 1.000,- forintot, úgy csak a bevallási kötelezettséget kell teljesíteni, a befizetés alól mentesül a díjfizetésre kötelezett.

Kérjük, figyelmesen olvassa el a mellékelt NÉBIH által e témában kiadott tájékoztatót is. Mivel az érintett tevékenységek megfelelő meghatározása speciális szakmai és céges ismereteket igényel és az erre vonatkozó információk nem, vagy csak részben állnak a könyvelés rendelkezésére, ezért nem tartozhatnak a könyvelő feladatai közé a felügyeleti díjjal kapcsolatos teendők.
Jelen levelünk célja a tájékoztatás, illetve a figyelemfelhívás az esetleges kötelezettségekre.

Budapest, 2012. május 04.

Tisztelettel:


    Tusnádi Márta
    Könyvvizsgáló, adótanácsadó


 


Kapcsolódó dokumentumok:

Vissza a hírekhez!


A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.

"Dr. Sallai Csillát több mint egy éve ismerem, és bátran mondhatom, hogy eddigi üzleti pályafutásom alatt, még nem találkoztam ennyire elkötelezett, szakértő könyvvizsgálóval.

Bővebben...

Árfolyamok

EUR
CHF
USD

Kamatkedvezmény

Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?

Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.

Bővebben...